05-04-11 9:57
Naarmate Facebook aan populariteit wint in Nederland, wordt het ook een steeds interessanter marketing- en communicatiemiddel voor uitgevers en auteurs. Een goede Facebookpagina is veel meer dan alleen een uithangbord voor een boek; het is een opstapje naar tweerichtingsverkeer tussen auteur en lezers en kan zelfs dienen als extra verkoopkanaal.
Elke Facebook gebruiker kan in principe een Facebook Page aanmaken, mits hij of zij inderdaad het betreffende product of bedrijf vertegenwoordigt (dat wordt overigens niet gecheckt). Een Facebookpagina bevat standaard een aantal elementen zoals een prikbord, een fotoalbum, een forum en de mogelijkheid om links toe te voegen.
Mensen die het onderwerp van de pagina leuk vinden kunnen deze ‘liken’ of fan worden met de welbekende Like button. En zie hier de kracht van een Facebookpagina: degenen die fan zijn van jouw pagina zien ook alle toekomstige updates die er op de pagina geplaatst worden voorbij komen in hun tijdlijn, en kunnen er ook op reageren. Zo kun je al voordat een boek verschijnt in contact komen met lezers, of lezers kunnen met elkaar in gesprek gaan over jouw boek zodra het verschenen is.
Doordat Facebookpagina’s aangekleed kunnen worden met andere functies en apps, kan de interactie verder uitgebreid worden en zijn er zelfs ecommerce toepassingen mogelijk. Zo gebruikten wij de Facebookpagina van Meer inzicht en overzicht met mindmappen voor het plaatsen van foto’s van de boeklancering en de auteur plaatst er regelmatig nieuws over mindmapping.

De Facebookpagina van het mindmapboek
Een ander voorbeeld is de Facebookpagina van Het Nieuwe Werken volgens generatie Y, een boek dat later dit jaar bij Eburon Business verschijnt. Maar nu al wordt er regelmatig nieuws geplaatst (deels geautomatiseerd, door een koppeling van een RSS feed aan de pagina, welke Google News items over Het Nieuwe Werken bevat) en wordt de pagina ingezet om feedback te krijgen van potentiële lezers tijdens het schrijfproces. En de kans is groot dat de huidige fans (82 op dit moment) als ambassadeurs zullen optreden als het boek er is.
Door het plaatsen van ‘Like’ buttons op andere sites kun je nieuwe bezoekers naar je pagina leiden. In het boek Brand Expedition staat zelfs een QR code die, als je deze scant met een smartphone, direct naar de Facebookpagina van het boek leidt. Zo kun je ook een liefhebber van fysieke boeken betrekken bij je virtuele aanwezigheid. Ook is het mogelijk om (op Facebook) te adverteren met je pagina, waarbij je je precies kunt richten op voor jouw pagina interessante Facebookgebruikers.

Een QR code achterin 'Brand Expedition' die leidt naar de Facebookpagina van het boek
Helemaal interessant wordt het als je (zelf ontwikkelde) apps toevoegt aan een Facebookpagina. Zo kun je met de Payvment app een storefront toevoegen aan een Facebookpagina, waardoor gebruikers direct je boek kunnen aanschaffen. Deze mogelijkheid zetten wij o.a. in op de Facebookpagina van het mindmapboek; bezoekers kunnen het boek direct aanschaffen, zonder Facebook te verlaten. Verder kun je denken aan het weggeven van previews, of het tonen van interactieve video’s. Ook kun je bijvoorbeeld kortingscodes uitdelen aan mensen die jouw pagina liken, als extra stimulans om fan te worden.
Uitgevers en auteurs doen er dus verstandig aan om eens goed te kijken wat Facebook hen kan bieden. Bedenk wel dat, net zoals bij andere sociale media, betrokkenheid van gebruikers niet ‘automatisch’ ontstaat. Je moet continu tijd en aandacht besteden aan je pagina’s wil je mensen ertoe overhalen om jouw boek te ‘liken’. Relevantie en authenticiteit zijn hierbij twee belangrijke sleutelwoorden.
Facebookpagina's van Eburon:
Eburon
Eburon Business
Eburon Elements
Facebookpagina's van enkele van onze uitgaven:
Brand Expedition
De topmanager speelt 4-4-2
Het Nieuwe Werken volgens Generatie Y
Meer inzicht en overzicht met mindmappen
Spring eruit met je sollicitatiebrief