06-02-12 11:34
Mijn serie van 10 ebook ergernissen komt helaas tot een einde. Met als afsluiter de Ergernis der Ergernissen: Digital Rights Management (DRM). De kopieerbeveiliging zorgt er nog altijd voor dat goedwillende lezers veel problemen ondervinden met het openen van hun ebooks, terwijl mensen die illegale kopieën downloaden nergens last van hebben.
Een mooi opgemaakt en technisch correct ebook maken is moeilijker dan menigeen denkt. Veel ebooks van zowel doe-het-zelvende auteurs als professionele uitgevers bevatten dan ook storende fouten. Maar ook andere factoren kunnen het digitale leesplezier negatief beïnvloeden. In de reeks ‘ebook ergernissen’ zet ik de 10 meest voorkomende ongemakken op een rij. De serie sluit af met één van de hardnekkigste ergernissen die het ebook omgeven: digital rights management.
Het was natuurlijk niet te vermijden in deze serie. Alhoewel ik me al vaak genoeg kritisch heb uitgelaten over technische maatregelen die kopiëren tegen moeten gaan en er eigenlijk geen aandacht meer aan wil besteden, ontkom ik er niet aan om het in mijn serie met ebook ergernissen te hebben over DRM.
Het verhaal is duidelijk. DRM is een techniek waarmee uitgevers in theorie het (illegaal) verspreiden van ebooks na aankoop kunnen tegengaan. In theorie, want in de praktijk blijkt dat elke vorm van beveiliging zo gekraakt is. Mensen die de ebooks uit het illegale circuit betrekken lachen in hun handje, want die hebben nergens last van.
Het meest problematisch is dat de gebruiksvriendelijkheid sterk te lijden heeft onder DRM. Want het is niet zo dat je een ebook met één klik op de knop kunt aanschaffen, downloaden en lezen. Zowel je computer als je ereader moeten ‘gemachtigd’ zijn, en hier gaat het vaak mis. Dat leidt er vaak toe dat kopers hun netjes aangeschafte ebook niet kunnen lezen na aankoop. Of dat de hun ebooks wel geopend kunnen worden op een ereader, maar weer niet op een tablet.
Partijen als Amazon en Apple hebben het beter bekeken. Die werken ook met DRM (als de uitgever dat wil), maar hun apparaten en ebookwinkels zijn zo op elkaar afgestemd dat de gebruiker niets van de beveiliging merkt. Dat wil niet zeggen dat de gebruiker in de toekomst niet tegen beperkingen aanloopt: want als je later wilt overstappen van device kun je alsnog in de problemen komen.
Gelukkig beseffen steeds meer uitgevers dat ze goedwillende lezers tegen zich in het harnas jagen door het gebruik van DRM. Een aantal uitgevers kiest dan ook voor alternatieven, zoals social DRM, waarbij de naam van de koper in het ebook word verwerkt en kopiëren voor eigen gebruik geen probleem meer is. Soms ziet men zelfs helemaal af van enige vorm van DRM. Maar het zal nog wel even duren voordat DRM helemaal de wereld uit is en tot die tijd zullen er nog menig ergernissen zijn.
Hiermee komt er een einde aan deze serie. Ik hoop dat ik duidelijk heb gemaakt dat een ebook niet iets is wat je er ‘even bij doet’ als uitgever. Het is een publicatievorm met zijn eigen mogelijkheden en eigenaardigheden die je goed in kaart gebracht moet hebben, wil je de lezer niet met een teleurstellende ervaring opschepen.
Er moet me tot slot nog iets van het hart: tijdens het schrijven van deze serie bedacht ik me dat een aantal ergernissen ook van toepassing zijn op een paar ebooks die we bij Eburon hebben uitgegeven…
7 bonus ebook ergernissen
Vorige ergernis: onleesbare afbeeldingen