25-06-09 12:34
Steeds meer bedrijven ontdekken het potentieel van Twitter als marketinginstrument. Interessante updates met daarin links naar een website kunnen veel extra traffic opleveren. Zo staat Twitter bij de community eReaders.nl al in de top 10 van ‘referrals’. Een kort overzicht van lessons learned bij het inzetten van Twittermarketing.
Voor wie het nog niet wist, Twitter is een kruising tussen sms en bloggen. In korte berichten van 140 karakters geven mensen op elk moment van de dag aan wat ze doen, denken of zien. Je kunt je abonneren op anderen, zodat je op de hoogte wordt gehouden van wat je netwerk doet. Het is ook mogelijk om te zoeken op een bepaalde term, zodat je realtime ziet wie er over jouw zoekterm iets te melden heeft.
Twitter kreeg in Nederland begin 2009 veel bekendheid door de vliegtuigcrash van Turkish Airlines. En in Amerika waren het Twitteraars die als eerste beelden van de noodlanding in de Hudson verspreidden in hun netwerk. Via retweets – kopietjes van berichten door andere Twitteraars – verspreidt dergelijk nieuws zich razendsnel.
Ook binnen bedrijven wordt Twitter opgemerkt als interessant communicatiekanaal. Pioniers binnen de uitgeverijwereld zoals @boezeman (acquirerend redacteur bij A.W. Bruna, 495 followers) en @peterluit (van Luit Consultancy, 696 followers) schrijven de hele dag door nieuwtjes, gedachten of quotes, en reageren op hun beurt weer op anderen middels zogenaamde retweets. Op die manier voeren ze een dialoog met honderden mensen tegelijk.
Omdat een ‘tweet’ maar 140 karakters kan bevatten, bevat een bericht vaak een link naar een website waar bijvoorbeeld een blogbericht of een foto te vinden is die in de betreffende tweet wordt besproken. Mits je tweets voldoende interessant zijn zal het aantal mensen dat je volgt en het doorklikpercentage naar jouw website (en naar websites van een collega-Twitteraars) vanzelf groeien.
Casus: eReaders.nl
Op het onlangs gerestylede eReaders.nl, een community over digitaal lezen, staat sinds kort het Twitterlogo prominent in beeld. Op de Twitterstream van eReaders.nl (@ereadersnl) staan de nieuwste blogberichten van de site, retweets van andere ebookliefhebbers en korte nieuwjes, gedachten en opmerkingen van de eReaders.nl redactie. Vaak gaan berichten vergezeld van een link naar een pagina op eReaders.nl.
Binnen enkele weken dook Twitter.com daardoor op in de ‘top 10 referrals’ statistieken van eReaders.nl. In gewoon Nederlands: de berichtjes leveren de website veel nieuwe bezoekers op, nog lang niet zoveel als bezoekers die via Google of via links op andere websites binnenkomen, maar de groei is op zijn minst opmerkelijk te noemen. Het aantal followers is nog beperkt, maar de mensen die volgen zijn daadwerkelijk geďnteresseerd in het onderwerp en derhalve trouwe lezers. En retweets worden ook gelezen door mensen buiten je eigen netwerk.
En er zijn veel andere voorbeelden van succesvolle Twittermarketeers te noemen; zo is er een Amerikaanse bakker, die Twittert dat er verse broodjes liggen waarop zijn winkel al snel volstaat met klanten; een interim manager die actief zoekt naar tweets op het gebied van interim klussen en vervolgens de betreffende Twitteraars benadert, en daar klussen uit haalt; journalisten die via Twitter snel in contact komen met ooggetuigen van een belangrijk nieuwsfeit; politici die via Twitter voeling houden met hun achterban: voorbeelden te over.
Twittermarketing: do’s en dont’s
Voor bedrijven die ook aan de slag willen met Twitter heb ik een aantal do’s en dont’s op een rijtje gezet. Deze zijn gebaseerd op mijn persoonlijke ervaringen, wie aanvullingen of verbeteringen heeft nodig ik uit om deze te tweeten naar @wdejager!
Do’s
- Wees persoonlijk! Communiceer als persoon, niet als bedrijf
- Reageer op ander Twitteraars die zich bezig houden met jouw vakgebied en ga hen volgen
- Maak tweets persoonlijk, wees niet bang om een standpunt in te nemen
- Kijk of er voor jouw vakgebied een relevante Twittergids bestaat en probeer hier je profiel op aan te passen
- Gebruik de zoekfunctie van Twitter om te zien wat mensen over jouw bedrijf of over jouw business schrijven
- Schrijf uitnodigend, prikkelend, vragend- probeer een dialoog te voeren, niet alleen te ‘zenden’
- Onderzoek mashups; maak bijvoorbeeld een rss-feed van een zoekopdracht en laat de resultaten naar jezelf mailen
- Zet je Twitteraccountnaam ook in je emailhandtekening en op je website, en verwijs ernaar in presentaties
- Installeer een Twitterclient op je smartphone zodat je altijd en overal ‘connected’ bent
|
Dont’s
- Plaats niet alleen maar automatisch blogberichten door op je Twitterstream
- Laat geen medewerkers Twitteren die lang van stof zijn
- Link niet alleen maar naar je eigen site
- Twitter is geen 9-to-5 medium
- Laat reacties van anderen niet (te lang) onbeantwoord
- Laat Tweets van medewerkers niet via een ‘afdeling PR en marketing’ lopen
- Negeer kritiek van andere Twitteraars niet, wees open
- Ga niet zomaar onbekenden toevoegen in de hoop dat ze jou gaan volgen
- Gebruik Twitter niet als spaminstrument
- Trek een lijn; persoonlijke tweets zijn ok, maar vermoei je volgers niet met non-informatie
- Wees voorzichtig met roddels: wat u niet wilt dat u geschiedt...
|