26-10-11 11:08
Gisteren was de Nederlandse versie van de Steve Jobs biografie tijdelijk niet te downloaden via de Nederlandse iBookstore. Apple had besloten het ebook terug te trekken omdat de inhoud niet overeen kwam met de Engelstalige versie. Uiteindelijk bleek er sprake te zijn van een misverstand. Apple begeeft zich op glad ijs door zich te bemoeien met de inhoud van de ebooks die zij verkopen.
Iphoneclub.nl deed al uitgebreid verslag van het terugtrekken van de biografie. Zij spraken met Eduard Richter, de uitgever van de Nederlandse versie van de populaire biografie. “We hebben vanuit de VS nauwkeurige instructies gekregen over de inhoud van het boek. Op een vrij laat moment kregen we te horen via de agent van auteur Walter Isaacson dat zij hoofdstuk 20/21 in tweeën wilden splitsen. Wij en andere uitgevers van buitenlandse edities hebben geprotesteerd. Wij moesten ons aan de instructies houden, waardoor er in de Nederlandse uitgave een lang hoofdstuk zit, dat in de Amerikaanse editie is gesplitst. De inhoud is echter precies hetzelfde.”
Daarnaast ontbreken er in het Nederlandse ebook vijf foto’s, die wel in het Engelstalige boek te vinden zijn. Dat had weer te maken met een rechtenkwestie. Dat en het samenvoegen van de twee hoofdstukken was reden voor Apple om het boek terug te trekken uit de Nederlandse iBookstore. Richter: “Apple is voorbarig geweest door het boek uit de iBookstore te halen. Om het boek weer terug te krijgen in de iBookstore zijn we afhankelijk van Apple in Californië en het probleem daarbij is het tijdsverschil.”
Inmiddels is het ebook wel weer te vinden in de iBookstore, maar het leed is al geschied: de uitgever lijdt immers omzetverlies en bovendien is er sprake van imagoschade. Een retailer die zich bemoeit met de inhoud van de boeken die zij verkoopt en op eigen houtje besluit een boek terug te trekken, dat zijn bijna Orwelliaanse toestanden. Apple is niet anders gewend, er wordt immers ook zeer scherp gewaakt over de content die via de app store wordt aangeboden. Maar het verkopen van boeken en de maatschappelijke verantwoordelijkheid die daar bij hoort is toch echt iets anders en dat dient Apple zich goed te realiseren.